O czym pamiętać podczas wyboru roślin egzotycznych?
Popularność roślin egzotycznych rośnie z roku na rok, przez co nieustannie ich przybywa – czy to w naszych mieszkaniach, czy też w przydomowych ogrodach. Do wzrostu zainteresowania nietuzinkowymi gatunkami roślin przyczyniło się przede wszystkim ocieplenie klimatu, które znacznie ułatwiło ich uprawę na nieprzystępnych dotąd terenach. Innym ważnym czynnikiem, który wpłynął na rozbudzenie w nas pasji do ogrodów i tęsknoty za naturą okazała się… pandemia. Brak możliwości swobodnego wychodzenia do parków czy ogrodów botanicznych sprawił, że zapragnęliśmy posiadać swój własny, dostępny na wyciągnięcie ręki skrawek pięknej zieleni. Warto też wspomnieć, że spore grono osób interesuje się ochroną środowiska i zwiększaniem udziału flory w zagospodarowaniu przestrzeni, co odbywa się np. poprzez sadzenie zieleni. Co jednak należy wiedzieć, aby móc rozpocząć swoją przygodę z roślinami egzotycznymi?
Jakie rośliny egzotyczne nadają się do uprawy w ogrodzie?
Wybierając rośliny egzotyczne do naszego ogrodu, musimy zwrócić uwagę nie tylko na ukształtowanie terenu, rodzaj gleby czy poziom składników odżywczych, ale też na warunki termiczne. Choć globalne ocieplenie wpłynęło również na Polskę, tutejszy klimat wciąż pozostaje dość nieprzewidywalny, a zatem nie warto sięgać po gatunki wrażliwe na dużą zmienność czynników pogodowych. Dodatkowo należy pamiętać, aby przy projektowaniu ogrodu nie wybierać ekspansywnie rozrastających się roślin (takich jak np. topinambur), gdyż będą one stanowić zagrożenie dla naszej rodzimej zieleni.
Wspaniałą ozdobą ogrodu będą za to palmy egzotyczne od Retro Garden z Ząbek. Imponujące jest w nich wszystko: liście (wachlarzowate lub pierzaste), pień (gładki, karbowany bądź owłosiony), kwiatostany, nasiona czy nawet ich charakterystyczna sylwetka. Spośród innych okazałych roślin egzotycznych porównywalną popularnością cieszą się także bananowce oraz cedry. Ze względu na dużą wytrzymałość i dekoracyjność warto postawić na juki karolińskie, bambusy, agawy i eukaliptusy. Jeśli jednak zależy nam na ciekawych doznaniach estetycznych, możemy zdecydować się np. na cytrusy (kuszący zapach), pacioreczniki (piękne kwiaty), kaladium (barwne liście) bądź figi (jadalne owoce).
Jakie warunki będą odpowiednie dla roślin egzotycznych?
Chcąc zajmować się uprawą roślin egzotycznych, należy przede wszystkim zadbać o zapewnienie im odpowiedniej wilgotności i nasłonecznienia. Warto też zdawać sobie sprawę, że w okresie jesienno-zimowym rośliny przechodzą w okres wegetacji, a ich pielęgnacja różni się od zabiegów wykonywanych latem. Tym okazom, które źle znoszą mróz, należy zapewnić zimą okrycie, aby zdołały przetrwać do kolejnego sezonu, a jeśli znajdują się w donicach, można po prostu przenieść je w chłodne miejsce – najlepiej z dostępem do światła, takiego jak np. piwnica bądź garaż. Jednocześnie powinniśmy ograniczyć podlewanie (uważając, aby ich nie zasuszyć) oraz regularnie kontrolować ich stan (zwłaszcza pod kątem obecności szkodników). Na szczęście przestrzeganie tych prostych reguł pozwoli nam cieszyć się pięknem egzotycznych roślin przez cały rok.